Translator

Werbel

Werbel to instrument należący do grupy membranofonów. Każdy perkusista powinien właśnie od niego zaczynać. Ma on dwie membrany: górną i dolną. To, co wyróżnia werbel spośród innych membranofonów to podłużne sprężyny znajdujące się na dolnej membranie. To właśnie te sprężyny sprawiają, że werbel ma swoje charakterystyczne brzmienie.
Współczesny werbel składa się z metalowego lub drewnianego cylindra i dwóch membran. Dzisiaj używamy membran wykonanych z tworzywa sztucznego, lecz wcześniej używane były cienko wyprawione skóry koźlęce bądź cielęce. Jednak te współczesne są bardziej odporne na zmiany temperatur i wilgotności. Są też od nich trwalsze. Brzegi membrany, zarówno wierzchniej, jak i spodniej nawinięte są na  (i przyklejone) na drewnianym pierścieniu o średnicy odrobinę większej niż cylindryczny korpus werbla i dociśnięte do korpusu za pomocą metalowej obręczy wystającej kilka centymetrów ponad powierzchnię membrany. Naprężenie membrany wierzchniej i spodniej regulowane jest oddzielnie za pomocą śrub przymocowanych do korpusu.
Sprężyny umieszczone są na dolnej membranie werbla. Naciąg sprężynowy składa się z pasma równolegle biegnących spiralek z cienkiego drucika. Liczba sprężyn waha się od 4 do 16 w zależności od modelu.
Oczywiście można też sprawić, aby struny nie dotykały membrany. Służy do tego specjalny mechanizm składający się z małej dźwigni umieszczonej z boku werbla. Dzięki temu można regulować naprężenie strun.