Każdy utwór podzielony jest na części. moga to byc zwrotki, refreny i łączniki, które - połączone w odpowiedni sposób - tworzą całą kompozycję (utwór muzyczny). Wszystkie te części składają się z krótkich odcinków zwanych taktami.
TAKT
Jest to najmniejszy odcinek zapisu muzycznego ograniczony kreskami taktowymi. Rozróżniamy trzy rodzaje kresek taktowych:óżniamy trzy rodzaje kresek taktowych:
- pojedyncze - oddzielają od siebie poszczególne takty
- podwójne - stosuje się do oddzielenia dwóch różnych części utworu
- podwójne z pogrubieniem - kończą większe części lub cały utwór.
METRUM MUZYCZNE
Oznaczenia metrum wyglądają jak ułamki, jednak nie mają kreski ułamkowej. Górna cyfra informuje o tym, ile jednostek metrycznych jest w takcie, a dolna specyfikuje tę jednostkę, i tak:
1 - cała nuta
2 - półnuta
4 - ćwierćnuta
8 - ósemka
16 - szesnastka
KLUCZE
Nuty to symbole reprezentujące dźwięki o ściśle określonej długości. Pozycja na pięciolini informuje nas o ich wysokości. Zapisujemy je na systemie pięciu poziomych linii zwanym pięciolinią i umieszczamy na liniach lub leżących między nimi polach. Nuta położona w tym samym miejscu na pięciolini może jednak oznaczać dżwięki o różnej wysokości, w zależności od instrumentu, na którym ma być zagrana. Decyduje o tym klucz umieszczony na początku pięciolinii.
Muzykę przeznaczona do wykonania na perkusji zapisujemy w kluczu perkusyjnym.
Według konwencji przyjętej przez stowarzyszenie Percussive Arts Society, w notacji perkusyjnej używa się następujących symboli dla oznaczenia poszczególnych instrumentów:
ZNAK REPETYCJI (powtórzenie)
Używamy go wtedy, gdy chcemy zapisać powtórkę jednego lub większej liczby taktów. Początkowy znak repetycji umieszczamy wówczas w miejscu rozpoczęcia powtórki, a końcowy znak repetycji w jej ostatnim takcie.
Jeśli jakiś fragment ma być powtórzony od początku utworu, wówczas stosuje sie tylko końcowy znak repetycji.
Znak repetytcji oznacza, że grasz całe ćwiczenie (lub jego fragment) do końca i bez przerywania zaczynasz od początku.
Na tej stronie znajdziesz równieź innego rodzaju oznaczenia powtórzenia taktów:
- jednokrotnego powtórzenie taktu poprzedniego
- wielokrotnego powtórzenia taktu poprzedniego, powstaje przez dodanie cyfry określającej ilość powtórzeń. W poniższym przykładzie jest to znak dwukrotnego powtórzenia taktu i granie dalej:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz